Yandex’in Akıllı Yol Asistanı “Alisa” artık Türkiye’de

yandex_alisa

Yandex Navigasyon kullanıcılarına yolculuklarında bundan böyle akıllı asistan Alisa eşlik edecek. Alisa asistanı Rusça dilinden sonra ilk olarak Türkçe diline çevrildi. Siri de dahil olmak üzere teknoloji dünyasında pek çok akıllı asistan kullanılıyor. Akıllı asistanların kitlesini arttırmak adına daha fazla ülkede kullanıma sunulması büyük önem taşıyor. Yandex bu konuda önemli adımlar atıyor.

yandex_navigation

Peki Yandex Alisa bize ne gibi yenilikler sunuyor?

Yandex Navigasyon uygulaması içerisinde sürücülere yolu anlatmanın yanında farklı bilgiler de sunan Alisa dijital asistanı ilk kez Rusça olarak kullanıma sunulmuştu. Rusça’nın ardından ilk global dil Türkçe oldu.

Yandex Navigasyon ülkemizde gerçek zamanlı trafik verisi paylaşan ilk navigasyon uygulaması olmuştu. Alisa ile Türkiye’de ilk kez bir navigasyonda akıllı asistan kullanılmış oldu.

Yandex Navigasyon’un Akıllı Asistanı olan Alisa, Rusya’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Kullanıcılar Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenerek veya harita üzerinde yer alan mikrofon ikonuna tıklayarak, akıllı asistan Alisa’ya kolayca ulaşabiliyor.

yandex_alisa_navigation

Yeni bir navigasyon deneyimi

Yandex Navigasyon kullanıcılarının hayatına büyük kolaylık ve renk katacak Alisa ile Türkiye’de ilk kez bir navigasyonda akıllı asistan yer alıyor. Alisa’nın pek çok yeteneği bulunuyor. Alisa, en yakın kahveciden nöbetçi eczaneye, trafik yoğunluğundan en kestirme yola kadar trafikle ilgili farklı ihtiyaçlara yanıt verebiliyor. Kullanıcıların keşfettikçe vazgeçemeyeceği bu özellikler arasında; yer arama, rota oluşturma, trafik yoğunluğunu öğrenme, konum bilgisi gibi navigasyon ve harita bilgilerinin yanı sıra hava durumu, tarih gibi güncel kısa bilgiler de yer alıyor. Alisa ile sohbet etmek içinse Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenmek yeterli oluyor. Yoğun trafik anlarında ya da uzun yol gidilen seyahatlerde kullanıcılar Alisa ile sohbet edebiliyor.

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt: “Alisa’nın kullanıcılarımıza daha iyi bir navigasyon deneyimi sunmasını umuyoruz”

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt, yeni hizmetleri Akıllı Asistan Alisa hakkında şunları söyledi:“Yandex Navigasyon olarak Türkiye’de 2013’ten bu yana en doğru ve hızlı rotaları göstererek kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyoruz. Geldiğimiz noktada ayda 4,5 milyon kullanıcı Yandex Navigasyon’u kullanıyor. Akıllı Asistan Alisa, bu yıl yaptığımız en önemli yeniliklerden biri oldu. Alisa, Rusçadan sonra Türkçe öğrendi. Yandex’in Akıllı Asistan Alisa için yaptığı yatırımda Türkiye’ye öncelik vermesi, bu pazara verdiği değerin bir başka önemli örneği oldu. Yetenekleri ve akıllı cevaplarıyla Alisa’nın kullanıcılarımıza daha iyi bir navigasyon deneyimi sunmasını umuyoruz.”

 

Bir cevap yazın