Web Programlama

Bu yazımızda sizlere web programlamada kullanılan bazı dil ve ortamlardan bahsedeceğiz.  Ayrıca web programlamaya ilgi duyanlar için takip edebilecekleri bazı eğitim linkleri bırakacağız.

  •  HTML (Hyper Text Markup Language) : Türkçe’ye Hiper Metin İşaretleme Dili şeklinde çevrilmiştir. Web sayfaları için standart biçimlendirme dilidir. HTML, bir web tarayıcısında görüntülenmek üzere metin, resim ve diğer içerikleri tanımlamak için işaretlemeyi kullanır(<head> ,<title>, <body> vb).  HTML programlama dili değildir. CSS ve JavaScript ile beraber kullanıldığında HTML vasıtasıyla görsel ve dinamik web siteleri oluşturulabilir. Text editör olarak; Sublime Text, Brackets, Notepad++ kullanabilirsiniz.

 

  •  CSS (Cascading Style Sheets) :  CSS öğrenmeye başlarken önkoşul, temel düzeyde HTML bilgisine sahip olunmasıdır. Biçimler (style), HTML elemanlarının nasıl görüntüleneceğini tanımlar. HTML’de, bir belgeyi biçimlendirmek için kullanılabilecek etiketler mevcut değildir çünkü HTML etiketleri, bir belgenin içeriğini tanımlamak için kullanılır. CSS, metin rengi, yazı tipi, arka plan renkleri ve çok daha fazlasını yaparak sayfanızın düzen tasarımlarını yapabilmenizi sağlar.

 

  • JavaScript : Genellikle web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Web tarayıcılarının kulanıcı ve sunucuyla iletişime geçmesi, tarayıcının kontrolü, web sayfasının içeriğinin değiştirilmesi gibi işlemleri sağlar. Web sayfalarına karmaşık özelikler eklememize izin verir. Web API’leri genellikle JavaScript ile kulanılır. Geolocation API ile harita bilgilerini alabilir, Canvas ve  WebGl API’leri ile 2D ve 3D grafikler yapabilir ve diğer bir çok API ile ses, multimedya gibi uygulamalar ekleyebilirsiniz. Bu linkte kullanılabilecek diğer Web Apı’lerinin listesini bırakıyorum:   https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API. Ayrıca Facebook, Google, Youtube ,Amazon, Wikipedia, Twitter gibi kurumsallar front-end kısmında javaScript kullanır. MongoDB ve CouchDB gibi bazı veritabanları da programlama dili olarak JavaScript kullanır. Node.js ile birlikte sunucu tarafında da kullanılır.

 

  • JQuery : Jquery’e başlamadan önce HTML, CSS ve JavaScript hakkında temel bilgiye sahip olmalısınız. JQuery açık kaynak JavaScript kütüphanesidir. Efekt, animasyon, web sayfası manipülasyonu, ajax gibi özellikleri içerir ve genellikle animasyonlarda kullanılır.Bir çok eklentisi vardır .Google, Microsoft, IBM, Netflix gibi büyük şirketlerin çoğu jQuery kullanır.

 

  • Node.js : Açık kaynaklı,  bir JavaScript runtime platformdur. Node.js asenkron I/O yapabilen, olay güdümlü mimariye( event-driven architecture) sahiptir.Aynı anda bir çok isteği kabul edip cevapları beklemeden yeni istekleri alır.Bu yapı bir çok input/output işleminin yapıldığı web uygulamalarında verimi ve ölçeklenebilirliği arttırır.Node.js yazılımının kurumsal kullanıcıları arasında GoDaddy , IBM , LinkedIn, Microsoft, Netflix, PayPal bulunur. Netflix Node.js kullanarak 40 dk süren sunucu başlatma süresini 1 dk’ya indirmeyi başarmıştır. (bknz: https://www.monterail.com/blog/nodejs-development-enterprise-apps)

 

  • PHP (Hypertext Preprocessor) : Web uygulamaları geliştirmeye uygun, sunucu taraflı, veritabanlarıyla etkileşime girebilen, dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan sunucu taraflı bir komut dosyası yazma dilidir. İçerisine HTML gömülebilen betik bir dildir. PHP ile kullanıcı adı ve şifre giriş sayfaları oluşturma, bir formdan ayrıntıları kontrol etme, forumlar oluşturma, resim galerileri, anketler ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. PHP, Microsoft’un dinamik web sayfaları üretmek için geliştirdiği sunucu taraflı betik motoru ASP’ye , ücretsiz ve verimli bir alternatiftir.

Bilgisayar bilimlerinin okutulduğu üniversitelerde genellikle takip edilen sayfaları sizler için derledik, aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz :

https://www.w3schools.com/

https://www.codecademy.com/

https://www.edx.org/course/subject/computer-science

https://www.khanacademy.org/computing/computer-programming

https://www.udemy.com/courses/development/web-development/

https://www.freecodecamp.org/

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn

Bir cevap yazın