TOFAŞ ve MİCROSOFT ortak projesiyle örnek oldu

tofaş microsoft

Tofaş, teknoloji ve dijital dönüşüm alanında hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Tofaş çalışanları, Microsoft ile ortak yürütülen Yapay Zekâ Programı kapsamında, yapay zekâ destekli veri analistliği eğitimi aldılar. “Yapay Zekâ Veri Analisti Programı” projesi kapsamında, farklı uzmanlık alanlarında görev alan Tofaş çalışanlarına teknik yetkinlik kazandırılması amaçlandı.

Tofaş’tan yapılan açıklamaya göre, nisan ayında başlayan ve Tofaş çalışanlarına, sürdürülmekte olan yapay zekâ projelerine paralel teknik yetkinlik kazandırmayı amaçlayan projenin ilk adımını Microsoft yürüttü.Program katılımcılarına Tofaş Fabrikası’nda düzenlenen bir tören ile sertifikaları takdim edildi. Tofaş Bilgi ve İşlem Teknolojileri Direktörü Özgür Çetinoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz ile Tofaş ve Microsoft yönetiminden isimler katıldı.

 

Programda, üretim, kalite, tedarik zinciri, İK gibi farklı alanlarda görev alan toplam 40 Tofaş çalışanı yer aldı. Katılımcılara, verinin anlamlandırılması, toplanması, analiz edilmesi, tahminlemesi gibi konuların yer aldığı veri hazırlığı sürecinde rol üstlenmelerine yardımcı olacak 45 saat sınıf eğitimi ve de 150 saat online eğitim verildi. Tofaş Bilgi İşlem Teknolojileri (BİT) veri bilimi ekibi de katılımcı gruplara liderlik yaptı.

Eğitim kapsamına 40 Tofaş çalışanı dahil edildi. Bu çalışanlar, şirketin farklı birimlerinden seçildi ve bu sayede çalışmalardaki kapsam genişletilmiş olundu. 5’er kişilik gruplardan oluşan 8 ekip, kendi birimlerindeki işleri “Microsoft Azure” üzerinden gerçekleştirmeye çalıştılar. Yapılan çalışmaların sonucunda her Tofaş çalışanı, en az yüzde 80 oranında başarı sağladı.

 

 

Bir cevap yazın