Teknoloji şirketlerinin Corona virüsü karşısında aldıkları önlemler

2020 yılının güzel başladığını söyleyemeyiz. 2020 yılının geride bıraktığımız 2 ayında adeta bir sürü felaket senaryosu atlattık. Bunların başında da Corona virüsü geliyor. Corona yayılma hızına bakıldığında fazlasıyla ciddiye alınması gereken bir salgın. Bu yazının yazıldığı 8 mart tarihi 109,571 kişinin bu salgından etkilendiği söyleniyor. Enfekte olan bu hastalardan 3799 kişi ise hayatını kaybetmiş. Henüz ülkemizde Corona virüsüne rastlanmadığı söylense de dünya bu salgından ciddi bir şekilde etkilenmiş durumda. Aşağıdaki görselde kırmızı bölgeler enfekte olmuş insan sayısını gösteriyor.

corona virüsü

Olayın ciddiyetini biraz daha kavramak için, Corona virüsü salgınının diğer virüs salgınları ile kıyaslanmasını da aşağıdaki zaman içerisinde hareketli grafikte görebilirsiniz.


Virüsün ilerleyişi bu kadar hızlı olunca gerek ülkelerin gerekse de özel şirketlerin ekonomik durumları üzerinde de büyük olumsuz etkiler bırakıyor. S&P 500 ve petrol fiyatları büyük düşüşte. Biz gelelim teknoloji şirketlerinin Corona virüsüne karşı aldıkları önlemlere.

Corona virüsü ve teknoloji şirketleri

Twitter, Google, Facebook, Microsoft gibi bir çok önde gelen teknoloji firması çok zorunlu olmadığı sürece iş seyahatlerini yasakladı. Bazı kritik bölgelerdeki ofis çalışanlarının evden çalışması ve zorunlu olmadığı sürece ofise gelinmemesi istendi. Çoğu görüşmeleri online görüşmelere ve video konferanslarına taşıdılar. Hatta online görüşme altyapısı sunan Zoom’un piyasa değeri son bir ayda yüzde 34 arttı.

Apple ve LG’nin Asya’da ki üretim fabrikalarında bir çalışanlarında Corona virüsüne rastlanması sonucu fabrikalar dezenfekte işlemleri için geçici olarak kapatıldı ve firmaların tedarik süreçlerinde aksamalar ortaya çıktı. Amazon ve Alibaba’da tedarik süreçlerinde sıkıntılar yaşadıkları sıkıntılar için çözüm aramakta.

Analistler salgın sebebiyle Apple’ın ikinci çeyrek tahminlerinin tutmayacağını söylüyor. Ayrıca halka arz edilmeye (IPO) hazırlanan Airbnb ise halka arzını 2021’e ertelediğini belirtti. Adobe Summit, Aruba Networks Atmosphere 2020, Cisco Live Melbourne, DocuSign Momentum, Domopalooza, F5 Agility 2020, Facebook Global Marketing Summit, Google Cloud Next, Google News Initiative Summit, Microsoft WSLConf, Microsoft MVP Global Summit, Nvidia GTC – GPU Technology Conference, Salesforce World Tour Sydney, Shopify Unite 2020 developers conference gibi büyük teknoloji şirketlerinin düzenlediği konferanslar ise salgın sebebiyle iptal edildi.

Corona virüsünün etkilerinin birkaç aya azalacağı düşünülüyor fakat bu tarz gelişmeler ekonomi üzerinde ciddi hasarlar bırakıyor. Geride bırakılan bu hasarın iyileşmesi de zaman alacak gibi görünüyor.

“Teknoloji şirketlerinin Corona virüsü karşısında aldıkları önlemler” üzerine 2 yorum.

  1. Geri bildirim: Evinizden sanal tur yapmanıza imkan sağlayan 'Piri' - Girişim Rehberi

  2. Geri bildirim: Türkiye'deki Otomotiv Sektöründe Coronavirüs Önlemleri - Girişim Rehberi

Bir cevap yazın