Spotify, yeni özelliğini test etmeye başladı

spotify_asistan_5

Geçtiğimiz günlerde alınan son verilere göre Spotify‘ın 124 milyon ücretli abonesi olduğunu öğrenmiştik. Ücretsiz aboneler ile beraber ulaşılan toplam rakamın ise tam 271 milyon olduğu açıklanmıştı.Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere dünyanın en büyük müzik platformlarından biri olan Spotify, yeni bir özelliği için çalışmalarına son hızla devam etmekte. Sesli komut özelliği ile uygulamanın açılması üzerinde çalışan Spotify bu özelliği henüz tamamen yayınlamış değil. Henüz deneme sürümünde olan özelliğin tüm sürümlere gelip gelmeyeceği ise tartışılmakta.

Kısa süre önce iOS uygulamasını tasarımsal olarak güncelleyen Spotify, mobilde başka bir özellik daha geliştirmekte. Ortaya çıktığı kadarıyla firma uygulamanın “sesle kontrol edilmesi” için bir altyapı planlıyor. Şirketin “Hey Spotify” komutu üzerinden çalışacak sesli kontrol süreci, işletim sistemlerinin limitleri nedeniyle sadece uygulama açıkken kullanılacak deniyor. Elbette bu işlem için mikrofon üstünden ortam dinlemesi gerçekleştirecek ve Hey Spotify komutunu bekleyecek uygulama, bu sayede istediğiniz şarkıyı, podcast’i ya da çalma listesini çok kolay şekilde açmanıza / başlatmanıza yardımcı olacak. Şimdilik Android uygulamasında görülen bu inovatif özellik, birçok konuda da faydalı olacak gibi görünüyor. Örnek verecek olursak otomobil kullanılarak kontrol konusunda bu özelliğin çok kullanışlı olacağı görülüyor. Spotify’ın burada Siri, Alexa ya da Google Asistan gibi sorulara cevap verecek bir sesli asistan tasarlamadığı aktarılıyor.

spotify_asistan_1

Ayrıca, cihazınızın tuşları ve Spotify’ın kilit ekranı ile uygulamayı kontrol edebileceksiniz. Şirket şu anda araç içinde sesli komut ile çalışabilen bir cihaz üzerinde çalışıyor. Bu sesli komut özelliği de bizleri sesli komuta alıştırmak için getirilmiş olabilir. Spotify, bu özelliği test sürümü yerine herkesin kullanımına açmaya karar verirse test sürümünden çıkarmadan önce küçük değişikliklere gidebilir.

Google sesli komut ile işleri kolaylaştırabilmek için sesli asistan özelliğini getirmişti fakat Spotify, kendi uygulamasına özel olarak sesli komut özelliğini geliştirmeye karar vermiş durumda. Eğer Spotify bu özelliği tüm sürümlerde kullanılabilir yaparsa özellikle sürücüler bu özellikten ciddi şekilde yararlanabilir. Önümüzdeki günlerde özelliğin geçici mi yoksa kalıcı mı olacağını öğreneceğiz. Bazı Spotify kullanıcıları bu özelliği merakla beklerken bazılarının da bunun gereksiz olduğunu düşündüğünü de belirtelim.

spotify_asistan_3

Bir cevap yazın