Otonom Sürüş üzerine odaklanan girişim “Five” 41M $ yatırım aldı

five_ai_1

Daha önceki yazımızda Volvo Otonom Teknolojiler hakkındaki gelişmelerden bahsetmiştik.Bugünkü haberimiz ise Londra merkezli Five isimli girişimle ilgili. Five, son edinilen bilgilere göre 41 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Hem teknoloji hem de otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen otonom sürüş üzerine çalışan Drive.ai, Mobileye, EasyMile gibi girişimler bulunmakta. Fakat daha çok taşımacılık filoları için otonom sürüş teknolojileri üretme hedefi ile yola çıkan Five, teknolojisini lisanslayarak markalara satmayı hedefliyor.

Five’ın 41 milyon dolarlık B serisi yatırım turuna Trustbridge PartnersDirect Line ve Sistema VC firmalar katıldı. Five’ın halihazırda yatırımcıları konumunda bulunan Lakestar, Amadeus Capital Partners, Kindred Capital ve Notion Capital’ın da 41 milyon dolarlık yatırım turuna katıldığını da belirtelim. Eski adı ile FiveAI girişiminin yeni yatırım ile birlikte aldığı toplam yatırımı 77 milyon dolara çıkardığını da ekleyelim.

five_ai_2

2016 yılında kurulan şirket ağırlıklı olarak otonom araçların araştırma geliştirme faaliyetlerine odaklanmıştır. Kurucu ortaklarının algoritma hakkında ve işlemci geliştirme konusunda geçmişleri var. Şirket çalışanlarının % 40’ının Mühendislik, Matematik ve Bilgisayar Bilimi gibi alanlarda doktora yaptığı özellikle belirtilmekte.

Bu çalışmanın bir parçası olarak şirket, İngiltere’de kapsamlı otonom sürüş testi yapan StreetWise adlı bir koalisyona öncülük ediyor 2019’da, StreetWise Londra’da 19 km’lik tanımlanmış bir yol üzerinde yüzlerce test sürüşü gerçekleştirdi.

Ülkemizde de Otonom sürüş teknolojileri üzerinde çalışan projelere ve girişimlere destek olunması ve bu teknolojilerin ihracatını yapmamız dileğiyle..

 

Bir cevap yazın