Otomotiv Ana Sanayi’de Salgın Etkisi

otomotiv_sektoru_coronavirüs_onlemleri

Geçtiğimiz günlerde coronavirüs’ün teknoloji şirketlerini nasıl etkilediğine dair bir içerik yayınlamıştık. Bugünkü konumuz ise Türkiye’deki ana otomotiv sanayinin nasıl etkilendiği hakkında.

Tüm dünyanın gündeminden düşmeyen coronavirüs, etkilerini de arttırmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan şehirinde başlayan hastalık, şu saat itibariyle 290 binden fazla kişiye yayıldı bile. 12 bin vakanın ölümle sonuçlandığı tehlikeli hastalık için önemler arttırılıyor. Ülkemizde görülen vaka sayısının artması ile birlikte sıkı tedbirler yürürlüğe koyuldu. İnsanların kalabalık alanlardan uzak durması ve insan yoğunluğunun azaltılması çalışmaları kapsamında işverenler fabrikalarında üretimleri durduruyor. Daha önce Toyota ve Ford da ülkemizdeki fabrikalarında bulunan üretimi geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı. Aynı şekilde Mercedes-Benz Türk ve HONDA da kritik bir açıklama yaparak üretime geçici olarak ara verdiklerini duyurdu.

mercedes_coronavirus

Mercedes-Benz Türk’den yapılan son açıklama ;

“Mercedes-Benz Türk olarak, yeni tip coronavirüs (COVID-19) salgını ile ilgili çalışanlarımızın ve toplumumuzun sağlığına yönelik tedbirler ile uluslararası tedarik zincirindeki lojistik aksamalar kapsamında, üretim faaliyetlerimize Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 23 Mart – 5 Nisan ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 28 Mart – 10 Nisan 2020 tarihleri arasında 2 haftalığına ara verme kararı aldık. Sağlık Bakanlığı’nın coronavirüsün yayılmaması yönündeki tavsiyeleri doğrultusunda; hem çalışanlarımızın iş güvenliğini sağlama hem de halk sağlığını koruma sorumluluklarımız kapsamında bu tedbir kararını zaruri olarak aldığımızı bildirmek isteriz. Mercedes-Benz Türk Yönetimi, gelişmeleri yakından takip etmektedir ve gerekli olması durumunda ek önlemler ivedilikle alınacaktır.  Türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan ve bugün ülkenin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri ve Mercedes-Benz üretim ağının ayrılmaz bir parçası olan Mercedes-Benz Türk; küresel salgının etkisini azaltmasıyla birlikte üretime devam ederek, ülke ekonomisine katkılarını artırarak sürdürecektir.”

honda_coronavirüs

Honda Türkiye’den yapılan son açıklama ;

Honda’dan yapılan açıklamaya göre, şirket, dün itibariyle çalışanlarına ve tedarikçilerine, coronavirüs salgınını sebebiyle Kocaeli Şekerpınar’daki üretim operasyonlarının geçici olarak askıya alınacağını bildirdi. Şimdilik Japon üreticinin Türkiye ayağında kapıların yeniden açılma tarihi 6 Nisan 2020 olarak belirlenmiş. Ancak hükûmetin alacağı önlemlere göre hareket edeceğini bildiren Honda Türkiye, tedarikçilerdeki durumu da yakından takip ettiğini belirtti.

 

“Otomotiv Ana Sanayi’de Salgın Etkisi” üzerine 2 yorum.

  1. Geri bildirim: Ford Otosan'dan Sağlık Çalışanları İçin Maske Üretecek - Girişim Rehberi

Bir cevap yazın