LAX Testi ve Bodsworth Kuralı – Google Çalışanlarını Nasıl Seçiyor?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google’ın bu kadar popüler olmasının belki de en büyük sebebi; en iyi üretken akılları (=Bilgi İşçileri, Hayatlarını düşünerek kazanan ve işleri bilgi odaklı olan çalışanlar için kullanılan terim) işe alması ve çalışanlarına en iyi imkanları sağlaması diyebiliriz. Öylesine iyi çalışanları olmalı ki internet trafiğinin %82 sini yöneten bir şirket haline geldi. İşe alım sürecinde Google’ın dikkat ettiği bir sürü unsur var. Peki bu kadar çok konuşulan ve dünyanın en hızlı büyüyen şirketi Google çalışanlarını nasıl seçiyor?

Google Çalışanlarını Nasıl Seçiyor?

Kısaca listeleyelim. Eğer Google’da çalışmak isterseniz sizden beklenen başlıca unsurlar şunlar:

  • Genel zihinsel beceriler
  • Kişinin çalışacağı pozisyonla ilgili bilgi
  • Liderlik deneyimleri
  • Google’lık

Teknoloji dünyasında zekanın ve yeteneklerin, tecrübeden çok daha önemli özellikler olduğunu söylüyor Google. Çalışanlarını seçerken, adayların öğrenmeye ne kadar istekli oldukları da çok önemli olduğu vurgulanan bir unsur.

Üretken Akılları ekibe katma sebebiniz, halihazırda bildikleri değil, henüz öğrenmedikleri şeyler olmalıdır.

– Eric Schmidt

Çünkü bilgi teknolojileri dikey olarak katlanıyor ve bizim bildiklerimiz (tecrübelerimiz ve tahminlerimiz) sadece doğrusal. Bu yüzden zeki ve bilgiye aç insanlar bu ani ve büyük değişimlere ayak uydurabilecek fakat çok iyi tecrübeleri olduğu halde öğrenmeye pek isteği olmayan insanlar ise bu değişime uyum sağlayamayacaklardır.

Gelelim herkesin merak ettiği Google’lık terimine.

Bodsworth Kuralı

Bu kuralda Google, adayların karakterlerinin kalitesini inceliyor. Google’ın Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı (SVP) Jonathan Rosenberg, İktisat bölümünde ikinci sınıfta okurken, büyük bir danışmanlık firması tarafından mülakata çağrılır. Mülakata girecek diğer kişi ise çok soylu bir aileden gelen, daha kalifiye, daha yakışıklı ve işi alması daha kesin görünen bir adaydır. Jonathan işi alamayacağını düşünür fakat mülakat öncesinde iş görüşmesini yapacağı kişinin asistanı ile koyu bir sohbete dalar. Ona California’ya gittiğinde (Jonathan’ın memleketi) nereleri gezmesi gerektiğinden bahseder. Mülakat sonrasında işi almasına imkansız gözüyle bakan Jonathan ertesi gün işe alındığı haberini alınca çok şaşırır. Yönetici “Diğer aday sekreterime çok kötü davranmış, bizim kız da seni sevmiş.” diye durumu net bir şekilde özetlemiş (gerçekten de kitapta bu şekilde anlatılıyor). Google yöneticileri de adayları değerlendirmeden önce asistanlara danışırmış. Buna da Bodsworth Kuralı diyorlar. Bu arada “Bodsworth”, az önce bahsettiğimiz mülakattaki diğer adayın soyadı 🙂

google çalışanlarını nasıl seçiyor

LAX Testi

Bu test Google’ın adayların karakterlerini öğrenmelerini sağlıyor. Çünkü Google, çalışanlarının ilginç kişiler olmasını istiyor. Eskiden karakter analizi yapmak çok daha kolaymış. Adayla birlikte yemeğe çıkarlar, bazen de bir şeyler içerlermiş. Kişinin garsonlara davranışı, sarhoş olduktan sonra yaptıkları vs. gözlemlenip kişiliklerini inceliyormuş. Çünkü iyi insanlar her koşulda, herkese iyi davranır. Fakat günümüzde adayları sarhoş etme gibi şansları yok. Bu yüzden artık mülakat öncesi ve sonrası adayların davranışlarına daha çok dikkat etmek zorundalar.

İş arkadaşlarınızda biriyle hava limanında altı saat geçireceğinizi düşünün. Google’ın eski CEO’su, şimdiki İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, en sıkıntılı yer olduğu için Los Angales LAX Havaalanı’nı tercih ediyormuş. Şimdi gelelim asıl noktaya, bu altı saat boyunca o kişi ile harika konuşmalar mı yapardınız, yoksa sıkıcı iş arkadaşınla konuşmak yerine iki dakikada bir telefonuna mı bakardın?

Sabahın üçünde tuvalette karşılaşmak istemeyeceğiniz birini işe almayın. Çünkü tüm gece ofisten ayrılmayacaksınız.

-Tina Fey

Google’lık; hırs, istek, ekip uyumu, hizmet uyumu, dinleme ve anlatma yetenekleri, etkinlik, bireyler arası iletişim, hızlı muhakeme, üretkenlik ve erdemlilik gibi özellikleri barındırır(mış).

Kaynak: Google Nasıl Yönetiliyor? (Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg)

Bir cevap yazın