Estonya’nın e-oturum fırsatına yoğun ilgi

e-oturum

Estonya Cumhuriyeti, Küresel çapta iş yapmak isteyen girişimcilere, Türkiye’den ayrılmadan bir Avrupa şirketi kurabilmesi için en elverişli çözümü sunuyor. Estonya’nın dünyada ilk kez uygulamaya geçirdiği e-Residency (e-Oturum) programı ile girişimciler, Türkiye’den çalışırken global bir AB şirketi kurabilmelerini sağlayan resmi dijital kimlik elde etme hakkını kazanıyor. Yeni dijital dalgayı yakalayan global girişimciler, işlerini formalitesiz, kolay ve teknoloji odaklı bir ortamda kurma şansı elde ediyor.

e-Residency programı kapsamında kurulan şirketler, “adresten bağımsız güvenilir AB şirketi” statüsüne sahip olduğu için, dünyanın herhangi bir yerinden düşük maliyetle ve fazla formalite gerektirmeden yönetilebiliyor. Bu şirketler, gelişmiş ve güvenli bir dijital altyapıdan yararlanırken global ölçekte büyümelerine yardımcı olacak kaynaklara da sahip oluyor. Türkiye’deki girişimcilerin işlerini AB pazarının tümüne yayabilmesine imkân sağlayan e-Residency programı, Türkiye’den startup’ların Avrupa iş ortamına entegrasyonunda önemli bir adım olma özelliğine sahip.

e-oturum

Türkiye şirket sayısına göre 4.sırada

Türkiye’den e-oturum yoluyla kurulan şirket sayısı bugün itibariyle 550 rakamını aşmış durumda.Öte yandan Türkiye’nin e-oturum alan kişi sayısı bakımından da 12.sırada olduğunu belirtmek gerekir diye düşünüyorum.Estonya’dan e-oturum alan Türk girişimcilerinin iş profillerine bakacak olursak pazarlama ,tasarım, danışmanlık ve yazılım alanlarının daha popüler olduğunu görebiliyoruz.

Verilen bu fırsatla birlikte Türk girişimcilerin Türkiye’de çalışmaya devam ederken küresel bir AB şirketi olmasına olanak sağlıyor.Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan e-oturum programının Halkla İlişkiler yöneticisi Katrin Vaga ,”Türkiye’nin start-up ekosistemi dünyanın en etkili ekosistemlerinden biri olduğunu ve Türk girişimcilerin Avrupa iş dünyasına açılabilmesi için en büyük fırsatlardan biri e-residency programı” dedi.

e-residency

     Eğer E-Residency’e sahipseniz:

  • İnternet üzerinde bir Estonya şirketi kurabilirsiniz.
  • Belgeleri ve sözleşmeleri dijital olarak imzalayabilirsiniz.
  • İmzalı belgelerin gerçekliğini doğrulatabilirsiniz.
  • Belgeleri şifreleyerek güvenli bir biçimde iletebilirsiniz.
  • Şirketinizi dünyanın herhangi bir yerinden yönetebilirsiniz.
  • Elektronik bankacılık ve uzaktan para transferi yapabilirsiniz.
  • Çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayıcılarına ulaşabilirsiniz.
  • Ticari hizmet sağlayıcıları, global girişimciler gibi unsurlardan oluşan bir iletişim ağının
  • içinde yer alarak şirketinizi büyütmek için gereken kaynaklara erişebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın