Dieter Rams’e göre iyi bir tasarım için 10 temel tasarım ilkesi

Tasarım nedir? Bir tasarımın iyi olması için neler gerekir? Tasarım yaparken aklımızda bulundurmamız gereken temel tasarım ilkeleri nelerdir?

Tasarım

(=Dizayn) Kısacası bir nesnenin ya da planın hazırlanma sürecine tasarım denir. Tasarım inanılmaz geniş bir alan ve biz bu alt alanların hepsine yönelik konuşabilecek kapasitede değiliz. Dolayısıyla bu yazımda tasarımdan bahsederken, endüstriyel ürünlerin tasarımından bahsedeceğiz.

İyi Tasarım

Satılmak üzere üretilecek bir ürünün hazırlanma sürecinde kendisinden beklentilerin ne olduğu az çok bellidir. “Üretilecek ürünün asıl görevi nedir?” ve “bu ürün müşterinin üstünde hangi hisleri uyandırmalı?” soruları, sorulması gereken en temel sorulardır. Ürünün son hali sizde (ya da müşterilerinizde) uyandırdığı hisler yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevaplarla uyuşuyorsa o tasarım iyidir diyebiliriz.

tasarım ilkeleri
Dieter Rams

İyi tasarlanmış ürün demişken akla ilk gelen firma tabii ki Apple. Apple’ın tasarımlarını beğenmiyorum diyen yoktur. Peki nasıl oldu da, Apple tasarım konusunda liderliği göğüsledi? Cevap kendisi kadar basit. Mükemmellik ve sadelik anlayışıyla.

Basitlik en sofistike noktadır.

-Steve Jobs

iMac, iPod, iPhone ve daha bir çok Apple ürünlerinin baş tasarımcısı artık Apple’da çalışmayan Jonathan Ive. Hiç şüphe yok ki, tasarım felsefesi Steve Jobs ile neredeyse bire bir uyuşan değerli bir tasarımcı kendisi. Ancak şöyle de bir şey var:

apple vs braum
Apple vs Braun

Bu görselde Jonathan Ive tarafından hazırlanan Apple’ın efsane tasarımlarının, Dieter Rams’in tasarımlarına çok benzediği açıkça ortada. Dieter Rams elektronik ev aletleri üreticisi Braun‘un ürün tasarımcısı. Görüldüğü gibi Rams, tasarımlarıyla adeta geleceği şekillendirmiştir.

Rams iyi bir tasarımda olması gereken 10 temel prensibi sıralamış.

Tasarım ilkeleri

  1. İyi tasarım yenilikçidir.
  2. İyi tasarım ürünü kullanışlı yapar.
  3. İyi tasarım estetiktir.
  4. İyi tasarım ürünü anlaşılır kılar.
  5. İyi tasarım mütevazidir.
  6. İyi tasarım dürüsttür.
  7. İyi tasarım uzun ömürlüdür.
  8. İyi tasarım her detayıyla mükemmeldir.
  9. İyi tasarım çevrecidir.
  10. İyi tasarım mümkün olan en az tasarımdır.

Less, but better

-Dieter Rams

Bir cevap yazın