Alınan önlemler İstanbul trafiğinde tarihi günü yaşattı

ibb_trafik

İstanbul’da yeni tip coronavirüs nedeniyle trafik yoğunluğu %1-2 bandında

İstanbul’da coronavirüs nedeniyle alınan önlemler İBB Trafik Yoğunluk Haritasında tarihi anı yaşattı. Yapılan ölçümlerde İstanbul’da trafik yoğunluğunun  sabah saatlerinde  %1 olduğu görüldü. Öte yandan, her pazar tatil amacıyla binlerce aracın geçişine ev sahipliği yapan yolların boş olduğu gözlendi.

Alttaki resimden de anlaşılacağı üzere tüm yolların yeşile büründüğünü görüyoruz. Her gün binlerce yolcunun akın ettiği Yenibosna metrobüs durağında ise kimsenin olmaması dikkatlerden kaçmadı. Kara yolunda ise araç geçişlerinin oldukça az olduğu gözlendi. Normal zamanlarda trafik yoğunluğunun yaşandığı boğaz köprüleri, E-5 ve TEM otoyolunun boş olduğu görüldü. Boş yollar havadan drone ile de görüntülendi. ibb_trafik

Diğer taraftan İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanım oranı coronavirüs nedeniyle yüzde 64 seviyesine kadar düşmüştü. 6 Mart Cuma günü 7 milyon 387 bin 197 kişi tarafından kullanılan toplu taşıma araçları, 13 Mart Çarşamba günü 6 milyon 188 bin 972 olurken bu sayı son olarak yüzde 64 oranına düşerek 20 Mart Cuma günü 2 milyon 214 bin 832 kişiye kadar gerilediği açıklanmıştı. Oranın 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağının ardından daha da artacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın